Aktualności

Aktualności parafialne na miesiąc czerwiec 2020

1. Arcybiskup Józef Górzyński przekazał wiernym następującą informację: „Uwzględniając aktualne zarządzenia władz państwowych i sanitarnych oraz zalecenia Konferencji Episkopatu Polski związane ze stanem epidemii w naszym kraju, z dniem 30 maja 2020 r. odwołuję udzieloną w dniu 20 kwietnia 2020 r. dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę.

Jednocześnie, do odwołania, utrzymuję w mocy, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 KPK, dyspensę dla następujących wiernych:

osoby w podeszłym wieku; osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);  osoby, które czują obawę przed zarażeniem;

z zachowaniem III przykazania Dekalogu: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić”.

2. Trwa miesiąc czerwiec – miesiąc poświęcony w sposób szczególny czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.  Serdecznie zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe, każdego dnia przed Mszą św. ( w Żabim Rogu godz. 17.40) .

Msze święte we Florczakach odprawiane są tylko w te dni powszednie, w które zamówione są intencje.

Główna zasługa w rozpowszechnieniu nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada  św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690 )

Pierwszy raz w Polsce nabożeństwo czerwcowe było sprawowane 1 czerwca 1857 r. w kościele Sióstr Wizytek w Lublinie. Warto pamiętać, że Papież Leon  XIII poświęcił cały rodzaj ludzki Najświętszemu Sercu Jezusa 11 czerwca 1899 r. a sto lat później, nasz Rodak Ojciec Święty Jan Paweł II ponowił ten akt  podczas nabożeństwa czerwcowego odprawionego  7 czerwca  1999 r. w Toruniu.

3. W czwartek, 04.06 przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W tym dniu zachęcamy do modlitwy za kapłanów.

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w Polsce od 2013 r. Ma ono przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Dziś warto powrócić do treści listu, jaki napisał papież do kapłanów w tym pandemicznym trudnym czasie:

Papież zwrócił uwagę, że Zmartwychwstały Jezus nie szukał sytuacji idealnej, aby wkroczyć w życie swych uczniów. – My też chcielibyśmy, aby wydarzenia minionych miesięcy nie miały miejsca. Jak uczniowie idący do Emaus możemy nadal ubolewać nad tym, co się stało. Jednakże Chrystus, który pojawia się w Wieczerniku pomimo zamkniętych drzwi, pośród izolacji, lęku i niepewności, jest również w stanie nadać nowy sens historii i wydarzeniom – napisał Papież.

Franciszek podkreślił, że spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem musi być punktem wyjścia dla nowej przyszłości w popandemicznych czasach. – To Jego obecność ma nam wytyczać drogę, otwierać horyzonty i dać odwagę do przeżywania tego wyjątkowego i historycznego momentu. Pozwólmy się zaskoczyć Zmartwychwstałemu – apeluje Papież.

„Niech to On, ze swego przebitego boku, który jest znakiem, jak twarda i niesprawiedliwa jest rzeczywistość, będzie dla nas zachętą, byśmy nie odwracali się plecami do trudnej sytuacji naszych braci. Niech On nas nauczy towarzyszyć naszemu ludowi i leczyć jego rany”

Papież zachęcił kapłanów, by potrafili uczyć się od swoich wiernych, jak kształtować swe pasterskie serca.

4. Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego wyznaczona na 07.06. 2020r.  została zawieszona ze względu na panującą pandemię.  

Kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski w 39. rocznicę śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego ( 28.05) modlił się w Archikatedrze Warszawskiej. W homilii do wiernych skierował min. takie słowa: „Bądźmy pełni nadziei, że za rok, w 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, będziemy wołać „błogosławiony kardynale Wyszyński”

 

5. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ( Boże Ciało) przypada 11.06. Wciąż nie wiemy jak będzie wyglądała organizacja tej uroczystości. Czy będą  procesje? Czekamy na wytyczne władz państwowych i kościelnych.

 

6.  Dzień patrona naszej parafii Św. Antoniego 13 czerwca 2020r.

Podczas mszy świętych w sobotę i niedzielę można będzie uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami.

Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, Lizbony, Padwy, franciszkanów, antoninek, licznych parafii, kościołów i bractw; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych.

 

7.  28.06  Uroczystość I Komunii Świętej w naszej parafii. Msza Święta dla dzieci i ich rodzin odprawiona będzie w kościele parafialnym o godz. 12.00.

 

Przypominamy, że:

 

 Dnia 27 każdego miesiąca modlimy się w kaplicy w Żabim Rogu, o godzinie 17.30. Nowenną Gietrzwałdzką. Jest to nasze przygotowanie do obchodów 150 - rocznicy objawień gietrzwałdzkich.

 

Dzień 30 każdego miesiąca jest dniem indywidualnego czuwania we Wspólnocie Nieustającego Różańca

 

Polecamy stronę internetową: archwamia.pl – tam znajdziesz aktualności z naszej  diecezji