Aktualności

Pożegnanie Księdza Proboszcza – 13 czerwca 2022 r.

Lipiec 11, 2022 Brak komentarzy

Tekst pożegnania Księdza Proboszcza Mieczysława Jarząbka przygotowała i wygłosiła Teresa Moskal.

„ Kapłaństwo to wzniosła tajemnica i wielka godność. Kapłani otrzymali to, czego nie dano Aniołom”                                 Tak pięknie o Kapłaństwie napisał autor książeczki „ O naśladowaniu Chrystusa”. Dziś warto o tym pamiętać i warto o tym mówić.

Drogi Księże Proboszczu,  świętujemy razem  z Tobą piękny jubileusz – 46 lat kapłaństwa. Dziś także pragniemy towarzyszy Ci   w tak ważnej decyzji – zakończenia posługi kapłańskiej naszej parafii. Te szczególne wydarzenia skłaniają do refleksji, podziękowań, wdzięczności i życzeń.

Jubileusz kapłaństwa, to zapewne czas, by z wdzięcznością patrzeć na dary i łaski otrzymane od Boga. W ciągu 46 lat kapłaństwa Bóg posyłał Cię do wielu parafii, różnych miejsc i różnych ludzi i tak pozwalał Ci odkrywać tę wzniosłą Tajemnicę i wielką godność kapłańską. Od 20 lat jesteś naszym proboszczem. Był to czas trudny, pracowity ale zapewne owocny.

Księże Proboszczu byłeś nam przewodnikiem duchowym w drodze do Boga.

Udzielałeś naszym dzieciom, wnukom sakramentów świętych.

Dla wielu młodych byłeś pierwszym i jedynym kapłanem, który prowadził ich drogą wiary począwszy od chrztu świętego.

Msze św., nabożeństwa i udzielanie sakramentów św. to najważniejsza część życia wspólnoty parafialnej.         

Za to wszystko dziś bardzo DZIĘKUJEMY.

Przez te wszystkie lata przekonałeś się, że jesteśmy wymagającą społecznością. Z roku na rok poznawaliśmy się coraz bardziej, nauczyliśmy się wyrozumiałości i kompromisów. Współtworzyliśmy życie parafialne. Pragniemy teraz okazać naszą wdzięczność za to co ubogacało nasze życie wspólnotowe. Były piesze pielgrzymki do Gietrzwałdu, rowerowe pielgrzymki do Gietrzwałdu i Głotowa. Od kilku lat , w maju i we wrześniu gościmy w naszej wspólnocie parafialnej piesze pielgrzymki zmierzające do Pani Gietrzwałdzkiej.

Zadbałeś Księże Proboszczu o ubogacenie liturgii Mszy św. przez pozyskanie organisty, p. Mariusza, który przez kilka lat bardzo aktywnie pracował i nadal współpracuje z nami. Wyrażałeś zgodę i aprobatę na zapraszanie męskiego chóru „Chorał” do naszej parafii. W ostatnim czasie ściśle współpracujesz z zespołem „Wola Boga”, który często gości u nas na Mszach św. i różnych uroczystościach parafialnych. Akceptowałeś nasze inicjatywy dla wzbogacenia życia religijnego, m.in. akceptowałeś przygotowywane przez nas Misteria Wielkopiątkowe. Na pewno wielkim wyzwaniem było 2-krotne zorganizowanie nabożeństwa Drogi Krzyżowej z Żabiego Rogu do Florczak. Podobnym przedsięwzięciem (a może jeszcze trudniejszym) była nocna, zimowa procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego z Florczak do Żabiego Rogu. Oczywiście te procesje zawsze odbywały się w asyście niezawodnych naszych strażaków.

Twej posłudze kapłańskiej w naszej parafii zawsze towarzyszyła Ci wytrwała modlitwa wspólnot Różańcowych   i Margaretek.

Księże Proboszczu, w czasie Twej posługi kapłańskiej w naszej parafii przeżywaliśmy wspólnie prymicje ks. Tomasza M, który jest nadal pierwszym i jedynym kapłanem pochodzącym z Żabiego Rogu. On także całym sercem włącza się w nasze życie parafialne, pamięta o nas.


Wielką tajemnicą Bożą jest dla nas wszystkich wydarzenie z lipca 2016 oku. Ks. Tomasz ofiarował dla parafii relikwie św. Faustyny. Wielka radość i tragiczne wydarzenie! Relikwie nie dotarły z Żabiego Rogu do Florczak, ponieważ tej pamiętnej niedzieli pożar strawił wnętrze naszego parafialnego kościoła. Bardzo trudne, niezrozumiałe doświadczenie!

Księże Proboszczu!

Ile trudu, starań, zaangażowania wielu osób, wyrzeczeń, przeciwności, a nawet konfliktów kosztowała Cię odbudowa tej świątyni tylko jeden Bóg wie.

Dziś szacunek, wdzięczność i podziękowanie od nas za to DZIEŁO, drogi Kapłanie.

Była refleksja, podziękowania, czas na życzenia. W dzisiejszym dniu życzymy świętości, miłości i czystości serca, które są wzniosłym znakiem Chrystusowego Kapłaństwa. Kapłanem na zawsze pozostajesz, choć czas na odpoczynek, a więc  życzymy Ci aktywnego odpoczynku, realizacji swoich zainteresowań, wielu dobrych ludzi, przyjaciół ( nie tylko facebookowych …) A na to wszystko niech Ci Bóg błogosławi, a Matka Boża Gietrzwałdzka niech Cię ochrania, prowadzi i pociesza, gdy przyjdą trudne dni.

Te życzenia i podziękowania od całej wspólnoty parafialnej przekazują delegacje poszczególnych grup:

- sołtysi poszczególnych wsi,

- strażacy z OSP z Żabiego Rogu, Florczak i Rusi,

- wspólnoty Różańcowe i Margaretki

- służba liturgiczna,

- społeczność uczniowska, nauczyciele i katechetki.
 


Czytaj więcej


Transmisja na żywo świąteczna 2021r.

Grudzień 25, 2021 Brak komentarzy

Zapraszamy na Pasterkę we Florczakach w Wigilię o godzinie 24.00. Dla wszystkich, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udziału we mszy świętej przygotowaliśmy transmisję internetową na YouTube pod linkiem:

Transmisja na żywo godz. 24:00 dn. 24.2021 <--- Kliknij zobacz

Transmisja na żywo godz. 10:45 dn. 25.2021 <--- Kliknij zobacz

Transmisja na żywo godz. 10:45 dn. 26.2021 <--- Kliknij zobacz

Czytaj więcej


Prace konserwatorskie dzwonnicy

Lipiec 29, 2021 Brak komentarzy

Operacja pn. „Prace konserwatorskie dzwonnicy przy kościele pw. św. Antoniego we Florczakach wraz z zagospodarowaniem przestrzeni wokół kościoła” mająca na celu poprawę stanu zachowania obiektu zabytkowego w Parafii Rzymsko-Katolickiej św. Antoniego we Florczakach poprzez wykonanie prac konserwatorskich drewnianej dzwonnicy z początku XIX w., przywrócenie jej właściwego stanu technicznego i funkcji
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach podziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Czytaj więcej


Prace konserwatorskie dzwonnicy przy kościele

Lipiec 08, 2021 Brak komentarzy

    Pozyskany grant pn. „Prace konserwatorskie dzwonnicy przy kościele pw. św. Antoniego we Florczakach wraz z zagospodarowaniem przestrzeni wokół kościoła” powierzony parafii przez Stowarzyszenie Krainy Drwęcy i Pasłęki z siedzibą w Łukcie w ramach

Operacji pn. „Prace konserwatorskie dzwonnicy przy kościele pw. św. Antoniego                     we Florczakach wraz z zagospodarowaniem przestrzeni wokół kościoła” mająca na celu poprawę stanu zachowania obiektu zabytkowego w Parafii Rzymsko-Katolickiej                      św. Antoniego we Florczakach poprzez wykonanie prac konserwatorskich drewnianej dzwonnicy z początku XIX w., przywrócenie jej właściwego stanu technicznego i funkcji

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2

„Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Czytaj więcej


Wizyta Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Czerwiec 27, 2021 Brak komentarzy

W ramach umowy pomiędzy Stowarzyszeniem Krainą Drwęcy i Pasłęki w Łukcie a Parafią Rzymsko-Katolicką św. Antoniego we Florczakach podpisanej w dniu 26.02.2021 r. na realizację zadania pn.

"Prace konserwatorskie dzwonnicy przy kościele pw. św. Antoniego we Florczakach wraz z zagospodarowaniem przestrzeni wokół kościoła"

zakończono prace

Czytaj więcej